Jak prawidłowo korzystać z tandoora

Korzystanie z tandoor jest bardzo proste!

Ale musisz znać kilka funkcji, które pozwolą Ci zachować swój nowy Tandoor na wiele lat i za każdym razem uzyskać doskonały smak potraw. Aby zapewnić prawidłową i bezpieczną pracę z tandoor, oferujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

1. Jak przechowywać Tandoor?

Pamiętaj, że tandoor jest wykonany w całości z gliny i dlatego pochłania wilgoć, a poza sezonem mokry tandoor może zamarzać i pękać. Dlatego podstawową zasadą jest to, że tandoor musi być przechowywany w suchym miejscu, aby wilgoć nie dostała się na niego, w skrajnych przypadkach przykryj tandoor odporną na wilgoć powłoką.

2. Jak pierwszy raz rozpalać w tandoor?

W zależności od pory roku rozpala się inaczej tandoor. Zimą temperaturę podnosimy jest stopniowo, tj. najpierw zapalamy drobne drzewo, pozwalając mu się rozgrzać, następnie kładziemy główne drewno opałowe górą. To samo należy zrobić z nowym Tandoor, niezależnie od pory roku. W lecie możesz od razu rozpalić i położyć główne drzewo opałowe nie czekając aby drobne drzewo stopniowo rozgrzewało piec.

3. Ile drewna opałowego potrzebujesz by napalić w tandoor?

Zalecane nie więcej niż 2/3 objętości. Jeśli dodasz więcej, w zasadzie jest w porządku, ale większość ciepła zniknie, a nie ogrzeje ściany tandoor co jest głównym celem.

4. Jak długo trzeba ogrzewać tandoor?

To zależy od:

1. Modele tandoor (jego rozmiar i grubość ściany), tj. im większy jest tandoor, tym dłużej, ale różnica nie jest bardzo duża.

2. Temperatury na zewnątrz, im niższa, tym dłużej.

Średnio potrzeba około 1 godziny, aby ogrzać tandoor, aż do grillowania, jeśli zamierzasz grillować przez dłuższy czas, na przykład udziec jagnięcy lub gęś, dodaj trochę więcej drzewa i rób to trochę dłużej tak aby ściany pieca przyjęły więcej ciepła.

5. Jak ustalić, czy tandoor jest gotowy?

To bardzo proste, gdy rozpalisz tandoor, jego ściany pokryte są sadzą od wewnątrz, a gdy jest już rozgrzany, sadza leci ze ścian i znów staje się biała, poczekaj, aż pozostałe drewno opałowe się wypali i następnie grilluj.

6. Ile Tandoor utrzymuje ciepło?

Pytanie jest bardzo różnorodne, zależy od:

po pierwsze, im grubsza ścianka tandoora, tym dłużej (ceteris paribus) utrzymuje ciepło;

po drugie, od metody zawieszania szaszłyków, tandoor z rowkami na szaszłyki w dużej pokrywie utrzymuje mniej ciepła;

po trzecie, od obecności niezamkniętej dmuchawy, jeśli taka istnieje, tandoor utrzymuje ciepło znacznie mniej;

po czwarte, od temperatury otaczającego powietrza, im cieplejsze, tym dłużej utrzymuje się ciepło;

po piąte, być może najważniejszą rzeczą jest wiatr, im silniejszy i zimniejszy wiatr wieje w tandoor, tym szybciej się ochładza.

7. Czy można korzystać z tandoor zimą?

Może tandoor nie ma ograniczeń temperaturowych. Najważniejsze, aby w chłodne dni stopniowo podnosić temperaturę w tandoor, aby uniknąć nagłych zmian.

8. Jak wyczyścić tandoor?

Za pomocą pogrzebacza i szufelki usuwasz resztki popiołu. Tłuszcz, który spadł na ściany od wewnątrz, wypali się przy następnym użyciu. Jeśli tandoor jest oszklony mega-pizzeria.com , wytrzyj schłodzony tandoor wilgotną szmatką.

9. Pojawiły się mikropęknięcia, co powinienem zrobić? Wadliwy Tandoor?

Nie martw się, pojawienie się mikropęknięć, zjawisko jest normalne i występuje w 100% przypadków. Mikropęknięcia nie wpływają na działanie tandoor.

10. Czy można stosować węgiel w tandoor?

Nie, tandoor jest piecem, więc zadaniem tutaj nie jest podgrzanie węgla i gotowanie na nim, ale nagrzanie ścian tandooru, aby następnie upiec produkt, a przenoszenie ciepła węgla nie wystarczy, aby wykonać to zadanie.

11. Środki bezpieczeństwa podczas pracy z tandoor.

Nie można dotykać rozgrzanego tandooru, na zewnątrz jest bardzo gorąco; nie można umieścić tandooru obok łatwopalnych przedmiotów i pod drzewami, podczas rozpalania tandoor płomień może wzrosnąć o 1,5 metra; poczekaj, aż tandoor ostygnie, aby umieścić go w magazynie; nie pozostawiaj dzieci i zwierząt domowych w pobliżu tandoor bez opieki; używaj żaroodpornych rękawic podczas korzystania z tandoor; z wielką starannością użyj środków do rozpalania drewna opałowego, jak w zamkniętej przestrzeni tandoor gazy mogą się kumulować; Nie pochylaj się nad tandoor podczas jego rozpalania.

Gotuj poprawnie i z przyjemnością!

Dodaj komentarz